52°27'36.6"N 16°49'48.6"E / Poznań Visual Park
Przy ziemi / ABC Gallery
52°27'36.6"N 16°49'48.6"E to realizacja w bezpośredni sposób nawiązująca do tradycji land-artu. Krzysztof Maniak odwołuje się do realizacji tego nurtu zapoczątkowanego w latach 60. XX wieku (Robert Smithson, Richard Long, Nancy Holt), ale sięga także głębiej: do reliktów pradziejów ludzkich, takich jak wielki szlak menhir.w z ok. 3000 lat p.n.e. w Carnac w Bretanii, olbrzymie rysunki wyryte w skale w dawnym państwie Inków w Andach czy megalityczne budowle w Wietrzychowicach. Nie zawsze znamy pierwotne funkcje tych konstrukcji, jedno wiadomo na pewno – każda z nich w spełniała odwieczną potrzebę człowieka, żeby pozostawić trwały ślad swojej ulotnej obecności na ziemi. Artysta sankcjonuje tę potrzebę i powtarza gest w sposób dosłowny, godząc się na zmiany, które na jego miejscu 52°27'36.6"N 16°49'48.6"E przyniesie czas, natura, a może i człowiek.
To praca o czasie – zapowiada artysta. Obserwując pejzaż, zastanawiam się jakie jego fragmenty zostały przekształcone przez człowieka – przekopane, wydrążone, obniżone lub podwyższone w określonym celu, wykarczowane czy sztucznie obsadzone. Ile czasu musi upłynąć by miejsca te wróciły do stanu pierwotnego, tracąc swoje przeznaczenie i rozpoznawalność jako intencjonalne działanie gatunku ludzkiego. Tworząc tę pracę myślałem o tym, jak niewiele po nas zostanie. O trwałości materiału, pamięci, śladach wykonanej pracy, o tym, że chciałbym stworzyć miejsce w strzeszyńskim parku do nieoczywistych spacerowych eksploracji, zmieniających doświadczenie tej przestrzeni. Miejsce z ziemi, choć na chwilę.
Krzysztof Maniak wiodącym tematem swoich artystycznych przedsięwzięć czyni osobiste, sensualne, często wręcz intymne doświadczanie natury.
Wystawa Przy ziemi obejmuje projekcje, zdjęcia i obiekty będące dokumentacją performatywnych, przeważnie efemerycznych działań artysty o tematyce pokrewnej realizacji w Poznań Visual Park, związanych z doświadczaniem ziemi przez człowieka i naszych – ludzkich – z nią relacji, ujętych w perspektywie post antropocentrycznej.