Enter Enea Festival 26–29.05.2024

Media

Press releases

16/05/2021

31 maja i 1 czerwca odbędzie się Enter Enea Festival – Preludium!

Enter Enea Festival 2021 odbędzie się w dwóch turach muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. Na przełomie maja i czerwca publiczność zaproszona zostanie na koncert Leszka Możdżera i premierę projektu Agi Derlak z gośćmi. W sierpniu odbędzie się międzynarodowy program 11. edycji Festiwalu, którego program widzowie poznają już niedługo.

22/08/2020

10. Enter Enea Festival - transmisje w internecie, radio i telewizji

Enter Enea Festival rozpoczyna się już dziś. Bilety na trzydniowy festiwal są wyprzedane, ale publiczność może uczestniczyć w nim dzięki współpracy partnerów festiwalu i planowanych transmisjach.

22/08/2020

Koncertowe premiery płyt i jubileuszowe spotkania przyjaciół nad Jeziorem Strzeszyńskim. 10. Enter Enea Festival już w ten weekend!

To już 10. edycja Enter Enea Festival, dorocznego muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego festiwalu. W 2020 roku, wyjątkowo, spotykamy się w Poznaniu u schyłku lata, w weekend 21-23 sierpnia.

18/08/2020

Marcin Wasilewski Trio na 10. Enter Enea Festival

W jubileuszowym programie Enter Enea Festival znalazł się premierowy koncert  docenianej na całym świecie formacji jazzowej, Marcin Wasilewski Trio oraz wybitnego saksofonisty, Adama Pierończyka, którzy zaprezentują materiał z albumu Arctic Riff. Arctic Riff ukazał się w czerwcu tego roku dzięki ECM Records oraz był owocem współpracy Tria Wasilewskiego z amerykańskim tenorzystą, Joe’m Lovano. Płyta prezentuje nowe kompozycje Wasilewskiego, Lovano, a także utwory będące improwizacjami całego kwartetu. W albumie podjęty został również klasyczny temat Vashkar Carli Bley. Podczas premierowego koncertu partie Lovano zinterpretuje gościnnie Adam Pierończyk. 

05/08/2020

10. edycja Enter Enea Festival

To już 10. edycja Enter Enea Festival, dorocznego muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. W 2020 roku, wyjątkowo, spotykamy się w Poznaniu u schyłku lata, w weekend 21-23 sierpnia. 

Jubileuszową edycję organizujemy w momencie, w którym wszyscy nauczyliśmy się jeszcze bardziej doceniać jak ważne jest bycie razem, wspólne doświadczanie, wymiana energii, wolność. Po miesiącach izolacji, doczekaliśmy się ponownego otwarcia granic, możemy znów cieszyć się wymianą inspiracji i różnorodnością kulturowych korzeni, z którymi rezonuje twórczość zaproszonych artystów. Są obywatelami świata, a komunikują się muzyką ponad językami. 

10/07/2018

premiera koncertu SYMPHOSPHERE na TVP2 i TVP Kultura

15.07.2018 na antanach TVP Kultura (15:50) i TVP2 (23:40), dzięki współpracy Enea, Fundacji "Europejskie Forum Sztuki", oraz Telewizji Polskiej, zapraszamy na premierę zapisu koncertu SYMPHOSPHERE, finałowego wydarzenia Enter Enea Festival 2018.

SYPHOSPHERE to próba połączenia odległych muzycznych światów. Elektronika, muzyka orkiestrowa, improwizacja oraz brzmienia z obrzeży muzyki techno stały się tłem na którym amerykańska saksofonistka Tia Fuller, Leszek Możdżer oraz Lars Danielsson grali łącząc ze sobą pozornie odległe stylistyki i tworząc kalejdoskopową dźwiękową konstrukcję. Orkiestrę poprowadził Maciej Sompoliński. Ze wszystkich dotychczasowych poszukiwań Leszka Możdżera, który od lat konsekwentnie próbuje łączyć ze sobą różne style i gatunki, ten projekt jest zdecydowanie najbardziej zaawansowany i rozbudowany. Stanowi połączenie elementów muzyki technicznej, elektronicznej, klasycznej, filmowej i jazzowej, a wraz z zatrudnieniem wybitnej frontmanki (Tia Fuller współpracowała m.in z Beyonce) nabiera wymiaru atrakcyjnego widowiska o wysokiej jakości artystycznej.

29/05/2018

GDPR

Dear audience!

As every year, the Festival is recorded and photographed by the producers invited to cooperate. You, the audience, are an inseparable element of the Festival, for which it is created. We hope that you will enjoy preserving your images in our common memories.

Participation in the Festival means permission to use your image to promote and advertise the Festival and the artists participating in it, through the dissemination of photos and film recordings of the event.

In accordance with Article 13 of the Regulation (EU) 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27.04.2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data and repealing Directive 95/46/EC (General Data Protection Regulation), hereinafter referred to as GDPR - be advised that the Administrator of your personal data is the "Europejskie Forum Sztuki" Foundation with its registered office in Poznań, ul. Łódzka 11, 60-468 Poznań.

16/05/2018

Enter Enea Festival : ósma edycja wydarzenia pod znakiem różnorodności

Ósma edycja Enter Enea Festival, zbliża się wielkimi krokami.  Doroczne święto miłośników muzyki i natury, odbędzie się w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim, w dniach 28-30 maja.  Od dawna, dzięki obranej przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu, linii programowej, uciekamy od jego klasyfikowania, kierując się w naszych wyborach niepodważalnym wskaźnikiem: poszukiwaniem piękna i szczerą fascynacją jego różnorodnością.

W tym roku prezentujemy naszej publiczności prawdziwy kalejdoskop muzycznych wrażeń. W programie nie zabraknie świetnego, jazzowego grania, wspólnie wysłuchamy też solowego rosyjskiego koncertu na bałałajkę, charyzmatycznego austriackiego tercetu smyczkowego i przygotowywanej specjalnie na nasze muzyczne spotkanie nowej wersji Psalmów Dawidowych w kompozycji Leszka Możdżera z udziałem zaproszonych gości.

Wyjątkowym wydarzeniem jest premiera projektu Symphosphere , wspólnego, autorskiego projektu Leszka Możdżera i amerykańskiej saksofonistki, Tii Fuller, łączącego style, gatunki i energie w porywających improwizacjach wybitnych solistów.

14/05/2018

Kalejdoskop wrażeń na ósmej edycji Enter Enea Festival

Fani jazzu, gromadzący się nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu, w tym roku zostaną zaproszeni podczas Enter Enea Festival do muzycznej krainy różnorodności, w której będzie można posłuchać m.in. jazzowej klasyki, koncertu na bałałajkę, tercetu smyczkowego i Psalmów. Po zeszłorocznej, fortepianowej edycji Enter Enea Festival, dominującymi będą instrumenty smyczkowe i saksofon.  Na Festiwal zapraszamy w dniach 28-30.05. 

30/05/2017

Fortepianowy Enter Enea Festival

W dniach 12-14 czerwca, siedem fortepianów stanie na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim, by zrealizować wizję programu Leszka Możdżera. Siódma edycja Enter Enea Festiwal staje się tym samym plenerowym festiwalem pianistycznym. Od trzech lat Enea jest sponsorem tytularnym Festiwalu.